Wydział Filologiczny - strona archiwalna Instytuty ANGLISTYKI I AMERYKANISTYKI Program Erasmus Aktualności

• WYSTAWA

• WARSZATY ARTYSTYCZNE

Spuścizna Braci Grimm

Warsztaty Artystyczne: Spuścizna Braci Grimm pomyślane są jako projekt grupowy, którego celem jest kreatywny dialog z dziełem Braci Grimm. Do udziału w nim zapraszamy wszystkich, którzy działają na polu artystycznym.
    W roku 2013 na całym świecie ma miejsce szereg przedsięwzięć kulturalnych, poświęconych dziełu Braci Grimm – Jakuba (1785-1863) i Wilhelma (1786-1859). Znani na świecie są przede wszystkim dzięki Kinder- und Hausmärchen Baśniom braci Grimm, zbiorom podań, mitów i opowieści ludowych, które zebrali podczas wieloletnich badań. Kolejnym ich wiekopomnym dziełem jest Deutsches WörterbuchSłownik języka niemieckiego Braci Grimm – olbrzymie wyzwanie, które miało na celu udokumentowanie oraz opracowanie etymologii i sposobów funkcjonowania słownictwa współcześnie będącego w użyciu na obszarze niemieckim.
    Bracia rozpoczęli projekt w 1838 roku; pierwszy tom opublikowali w 1854, jednakże końca przedsięwzięcia jeszcze długo nie było widać. Wilhelm doszedł za życia do litery „D”. Jakub umarł opracowując słowo „Frucht” [owoc]. Projekt kontynuowali następcy: pierwsze wydanie dzieł zebranych ukazało się w 1971 r. Od tego czasu częściowo zaktualizowano materiał i opublikowano jako słownik internetowy http://dwb.uni-trier.de/de/. Ze względów finansowych prace nad słownikiem zostały ostatecznie wstrzymane w roku 2012.
    Koncepcja wyjściowa warsztatów zakłada skoncentrowanie się na jednym, maksymalnie dwóch słowach i ich znaczeniu, np. Zeit [czas], Gedächtnis [pamięć], Glück [szczęście], Schuld [wina], Mann/Frau/Mensch [mężczyzna/kobieta/człowiek], Paradies – Hölle [raj – piekło], Meer [morze], Licht [światło], Feuer [ogień], Luft [powietrze], Welt [świat], Wort [słowo]. Działaniami artystycznymi możemy oczywiście objąć różne wyrazy pochodne danego słowa, jeśli oddziałują inspirująco.
    Wybór formy przekazu artystycznego należy do uczestnika projektu. Można również dowolnie łączyć różne techniki/dyscypliny, tj. przekaz literacki, collage, malarstwo/rysunek/komiks, video, instalację, opracowanie wokalne/deklamację, kompozycję, aktorstwo, fotografię
    Warsztaty będą miały formę 2-3 spotkań w kręgu uczestników projektu w okresie pomiędzy grudniem 2012 a kwietniem 2013 roku. Będziemy mieli okazję wspólnie omawiać pojedyncze projekty podczas ich realizacji. Wspólne działania rozumiane jako work in progress, zwieńczone mogą być wystawą/spektaklem itp. na Uniwersytecie Gdańskim (maj 2013).
    • Językiem roboczym z założenia jest język niemiecki, jednak możliwe jest oczywiście rozszerzenia tej formuły.
    • Zgłoszenia: drogą mailową a.telaak@ug.edu.pl lub podczas konsultacji (czwartki w godz. 11.30-14.00)
    • Pierwsze spotkanie: czwartek, 13 grudnia, godz. 13.00, sala 4.16 (IFG). W razie potrzeby termin możemy zmienić.
    • Organizator: dr Anastasia Telaak Instytut Filologii Germańskiej Katedra Literatury i Kultury Niemieckiej
    tłum. M. Borzyszkowska-Szewczyk

• OTWARCIE KLUBU KINA NIEMIECKIEGO

Eröffnung des Deutschen Filmclubs am IFG

Der Filmclub des IFG lädt am 6.12.2012 zu seiner Eröffnung ein. Die vom Filmclub präsentierte Filmreihe beginnt mit dem preisgekrönten Spielfilm „Jenseits der Stille“ (D, 1996).
    Wann: jeden zweiten Donnerstag im Monat ab 13:15 Uhr (6.12.12; 20.12.12; 10.01.13; unter Vorbehalt: 24.01.13)
    Wo: Instytut Filologii Germanskiej, ul. Wita Stwosza 55, sala 4.13
    Alle Filmfans sind herzlich eingeladen!
    Urszula Dulewicz
    Helena Walczak
    Caroline Kantowska
    Marianne Kantowska

Otwarcie Klubu Kina Niemieckiego

Zapraszamy na otwarcie Klubu Filmowego przy IFG w dniu 6 grudnia 2012. Spotkania z niemieckim kinem rozpocznie nagradzany wielokrotnie film „Tamta strona ciszy” (1996).
    Zapraszamy serdecznie wszystkich fanów kina!
    Kiedy?  ̶ co drugi czwartek miesiąca od godzinę 13.15 (6.12.12; 20.12.12; 10.01.13; ewentualny również: 24.01.13),
    Gdzie?  ̶ Instytut Filologii Germańskiej, ul. Wita Stwosza 55, sala 4.13
    Urszula Dulewicz
    Helena Walczak
    Caroline Kantowska
    Marianne Kantowska
    Opieka merytoryczna: dr Anastasia Telaak

• UPRAWNIENIA NAUCZYCIELSKIE

Wydział Filologiczny pragnie umożliwić studentom II stopnia filologicznych studiów stacjonarnych (w tym filologii germańskiej) zdobycie uprawnień nauczycielskich.
    Trwają prace mające na celu rozpoczęcie kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela dla zainteresowanych studentów I roku II stopnia już od października 2012!