Wydział Filologiczny - strona archiwalna Instytuty FILOLOGII ROMAŃSKIEJ Aktualności

• AUDYCJA O WAGNERZE W II PROGRAMIE POLSKIEGO RADIA

Z UDZIAŁEM PROF. DR. HAB. MICHAŁA PIOTRA MROZOWICKIEGO

Autor niedawno opublikowanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego monografii pt. Richard Wagner et sa réception en France – Première partie: Le musicien de l’avenir, prof. dr hab. Michał Piotr Mrozowicki, kierownik Katedry Literatur Romańskich na Wydziale Filologicznym UG, wziął udział w audycji II Programu Polskiego Radia „W kontrapunkcie, czyli za i przeciw” pod redakcją Marcina Majchrowskiego i Piotra Matwiejczuka. Audycja, wyemitowana 2 czerwca 2013 roku, poświęcona była fenomenowi Ryszarda Wagnera. Czterdziestominutowa wypowiedź, przygotowana przez prof. Mrozowickiego dla tej godzinnej audycji, nie mogła zmieścić się w niej w całości, ze względu na udział w programie również innych dyskutantów: red. Doroty Kozińskiej z „Ruchu Muzycznego”, samych autorów audycji, a także radiosłuchaczy, którzy włączali się do dyskusji telefonicznie. W audycji zaprezentowano więc tylko trzy fragmenty wypowiedzi gdańskiego romanisty. Za zgodą red. Marcina Majchrowskiego jej całość zamieszczona jest w formie tekstowej na stronie internetowej Wydziału Filologicznego UG.

• Obchody dwusetnej rocznicy urodzin Ryszarda Wagnera w Uniwersytecie Gdańskim - książka i wydziałowy wykład monograficzny prof. Michała Piotra Mrozowickiego

Instytut Filologii Romańskiej UG uczestniczy w obchodach dwusetnej rocznicy urodzin Ryszarda Wagnera. Prof. Michał Piotr Mrozowicki, kierownik Katedry Literatur Romańskich, opublikował z tej okazji w Wydawnictwie UG pierwszą część monografii Richard Wagner et sa réception en France, zatytułowaną Le musicien de l’avenir (448 stron, in-octavo). Książka będzie skierowana do wybranych księgarń i dostępna w księgarni internetowej Wydawnictwa UG (http://kiw.ug.edu.pl/pl/) począwszy od drugiej połowy lutego 2013 roku.
    Tematykę książki – historię niełatwych relacji „wagnerowsko-francuskich” w latach 1839-1883 prof. Michał Piotr Mrozowicki, przedstawi ponadto w formie dwujęzycznej (francusko – i polskojęzycznej) prezentacji multimedialnej obficie ilustrowanej cytatami muzycznymi w trakcie wydziałowego wykładu monograficznego w semestrze letnim bieżącego roku akademickiego. Wykład dwa razy w tygodniu: w poniedziałki (godz. 13.15-14.45) i środy (godz. 15.00-16.30) odbywać się będzie w siedzibie gdańskiej romanistyki, w budynku przy ulicy Grunwaldzkiej 238a (w poniedziałki w sali 50 i w środy w auli 45). Wszystkich zainteresowanych, nie tylko romanistów, serdecznie zapraszamy. Pierwszy wykład odbędzie się 3 kwietnia 2013 roku.

A l’occasion du bicentenaire de la naissance de Richard Wagner, les Presses Universitaires de Gdańsk (Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego) publie le livre de Prof. Michal Piotr Mrozowicki, directeur de la Chaire des Littératures Romanes de l’Université de Gdansk, intitulé La réception de Richard Wagner en France – Première partie : Le musicien de l’avenir (1813-1883), (448 pages in-octavo).

Les lecteurs étrangers pourront le commander à partir du 1er mars 2013 par l’intermédiaire de la librairie en ligne « Lexicon » :
    • „Lexicon"
    Maciej Wolinski
    ul. Dereniowa 2 / 96
    telfax 48 22 648 41 23
    Pologne / Poland
    Pour commander ce livre, il faut prendre contact avec le propriétaire de cette librairie par mail. En principe, elle ne vend des livres qu’aux bibliothèques, universités, librairies étrangères et d’autres institutions étrangères. Pour que ses services soient disponibles aussi pour un client individuel, à chaque fois l’accord de M. Maciej Wolinski est nécessaire, mais nous espérons qu’un tel accord ne sera refusé à personne qui s’adressera à lui pour commander ce livre.
    En outre, si vous avez des amis en Pologne, ils peuvent commander ce livre pour vous aussi directement chez l’éditeur :
    Contact:
    Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego (Presses Universitaires de Gdansk)
    ul. Armii Krajowej 119/121
    81-824 Sopot
    POLOGNE
    tél/fax (58) 523-11-37
    tél portable 48 725 991 206
    e-mail: stenia@gnu.univ.gda.pl
    LA LIBRAIRIE EN LIGNE DES PRESSES UNIVERSITAIRES DE GDANSK: http://kiw.ug.edu.pl/pl/