Wydział Filologiczny - strona archiwalna Działalność naukowo-badawcza Zapowiedzi konferencji i zdarzeń naukowych

Zapowiedzi konferencji i zdarzeń naukowych

• MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA

"Pamięć: Zapomnienie i Zmyślenie"

• Zgłoszenia do 15 czerwca 2014 r.
    • Kontakt do organizatora prof. UG, dr hab. Wojciecha Owczarskiego: wowczarski1@o2.pl

• BEETWEN. POMIĘDZY

• KONFERENCJA NAUKOWA

Katedra Literatury i Kultury Niemieckiej
    na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego
    zaprasza na międzynarodową konferencję naukową

ESEJ I ESEIZM NIEMIECKOJĘZYCZNY OD ROMANTYZMU

DO (POST-) MODERNIZMU

w dniach 27-29 czerwca 2014 r.

• KONFERENCJA CRIME FICITON

• KONFERENCJA NAUKOWO-DYDAKTYCZNA

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego
    oraz Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego

serdecznie zapraszają do udziału w konferencji naukowo- dydaktycznej

Kształcenie i doskonalenie nauczycieli języków obcych

oraz języka kaszubskiego.

Gdańsk, 8-10 września 2014.

• KONFERENCJA POŚWIĘCONA STUDIOM POSTZALEŻNOŚCIOWYM

Tegoroczna międzynarodowa konferencja poświęcona studiom postzależnościowym
    odbędzie się w Gdańsku w dniach 24 – 26 września 2014 i nosi tytuł:

Białe maski / szare twarze.

Podmiot, ciało, performatywność w perspektywie postzależnościowej

Organizatorzy proponują, by badania nad kulturowymi sytuacjami zależności/postzależności w obszarze Europy Środkowej i Wschodniej sytuować na przecięciu dwóch istotnych obszarów badawczych: studiów somatycznych oraz performatyki. Pozwoli to problematyzować kwestie tożsamości w doświadczeniu zależności/postzależności, zarówno w aspekcie cielesnym, jak i „zwrotu ku sprawczości”, który wydobywa teatralny wymiar procesów dominacji, podporządkowania oraz złożonych strategii oporu. Być może perspektywa ta stworzy możliwość opisania niedostatecznie dotąd eksponowanego przedmiotu badań teorii postzależnościowych w tej części kontynentu, jakim jest pewien rodzaj złego samopoczucia jej mieszkańców, objawiający się różnymi symptomami psychocielesnymi i emocjonalnymi. Pozwoli również na ukazanie, jak długotrwały, trudny do zdefiniowania dyskomfort kształtuje/deformuje podmiotowość ludzi zamieszkujących Europę Środkową i Wschodnią, zarówno w perspektywie indywidualnej, jak i wspólnotowej.
    W prace nad przygotowaniem konferencji włączyło się także Europejskie Centrum Solidarności. Obradom naukowym będą towarzyszyć warsztaty związane z podjętą problematyką, skierowane do wszystkich uczestników, referentów i słuchaczy.
    Powyższa informacja i zaproszenie skierowane są nie tylko do literaturoznawców, ale także do badaczy z innych dziedzin (historii, socjologii, filozofii, psychologii, etnologii, językoznawstwa) oraz doktorantów i magistrantów zainteresowanych tematem dyskursów postzależnościowych.